96/10/6 - 11:53
شماره مطلب : 10204
در مصاحبه ای با معاونت فرهنگی ،تربیتی خواهران دفترمرکزی

"طرح پویا سازی شبکه خواهران" با تقویت انسجام تشکیلاتی تشریح شد

معاون فرهنگی - تربیتی خواهران دفتر مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان در مصاحبه ای "طرح پویا سازی شبکه خواهران" را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دفتر مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، پویا سازی و تقویت انسجام تشکیلاتی یکی از لازمه های هر تشکیلاتی می باشد و با گذشت زمان و اطلاعاتی که هر روزه و هر ثانیه در حال گسترش و به روز شدن است ، تشکل هایی مانند اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان برای رسیدن به این اطلاعات روز و نیازسنجی های تشکیلاتی نیاز به  پویا سازی و انسجام بخشی در شبکه دارند حال اینکه معاونت خواهران دفتر مرکزی "طرح پویا سازی شبکه خواهران" را با هدف ایجاد گفتمان مشترک ملی، انسجام بخشی به شبکه خواهران، تداوم بخشیدن به ارتباطات هدفمند شبکه خواهران و مشارکت بخشی در تصمیم سازی های کلان ملی و ... را کلید زده است که تحقق این طرح، در نهایت به غنابخشی و اثربخشی حداکثری برنامه‌های انجمن اسلامی می‌انجامد.

این موضوع مقدمه ای شد تا با خانم ملکی معاونت فرهنگی تربیتی خواهران دفتر مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان به گفت و گو بنشینیم و در خصوص این طرح و از اهداف و برنامه های این طرح کلیدی در تشکیلات جویا شویم :

* در ابتدا بفرمایید نیاز به این طرح از کجا آغاز شد و طرح پویا سازی شبکه خواهران از کجا شکل گرفته است؟
- طرح پویا سازی شبکه خواهران  مبتنی بر منویات نماینده معزز رهبری مبنی بر تشکیل هیئت های اندیشه ورز می باشد، اولین گام در پویا سازی شبکه خواهران، تشکیل هیئتهای اندیشه ورز منطقه‌ای به عنوان یکی از ابزارهای مهم در جهت اجرایی شدن این طرح مورد تأکید است که با توجه به فرمایشات نماینده مقام معظم رهبری : همه‌ی ما باید متکی به هیئت اندیشه‌ورز متناسب با خودمان باشیم. دوستان در دفتر مرکزی و استان‌ها باید به فکر باشند که همه متکی به این هیئت‌ها باشند. معنای هیئت اندیشه‌ورز این است که افراد صاحب‌فکر و سلیقه و ابتکار را پیدا کنیم و مسائل فکری را با آنها به اشتراک بگذاریم و از آنها استفاده کنیم.
ایشان کلیات را بیان کردند و ازما خواستند تا یک چرخه‌ی اندیشه‌ورزی فعال و مستقل در مجموعه‌ی خودمان داشته باشیم.

* درخصوص اهداف اصلی این طرح بفرمایید؟
-به صورت کلی می توان گفت آماده سازی مهره های اصلی شبکه خواهران جهت تربیت فعال دختران اسلامی و انقلابی، ایجاد گفتمان مشترک ملی و انسجام بخشی به شبکه خواهران  ایجاد بستری مناسب جهت دریافت آراء و نظرات مخاطبین طرح ها و برنامه های اجرا شده یا در حال تولید، بررسی طرح ها و ایده‌های بکر و خلاقانه و آسیب شناسی برنامه‌های اجرا شده با تشکیل گروه های مباحثه و تداوم بخشیدن به ارتباطات هدفمند شبکه خواهران ، مفاهمه الگوی تعالی که ضمن مباحثات و بررسی الزامات و ملاحظات دخترانه حاصل می شود ،رصد دائمی فضای دخترانه و استخراج نیازها و ذائقه ها و برنامه ریزی و برنامه سازی متناسب با آن و مشارکت بخشی خواهران شبکه در تصمیم سازی های کلان از اساسی ترین اهداف پویا سازی شبکه خواهران به شمار می رود

* ظاهرا در گام اول  معاونت خواهران با تشکیل هیئتهای اندیشه ورز کار این طرح را آغاز نموده است توضیحاتی در این خصوص ارائه فرمایید؟
-یکی از ابزارهای مهمی که در جهت پویاسازی شبکه خواهران مؤثر و کارآمد خواهد بود، ایجاد هیئتهای اندیشه ورز است که بستر مناسبی را برای استفاده از ظرفیت کارشناسی معاونین خواهر به عنوان بازوهای مهم تشکیلات، در اختیار معاونت خواهران دفتر مرکزی قرار می‌دهد. بی تردید هر یک از معاونین خواهر به عنوان نمایندگان استان خود در این هیئتها مشارکت می کند.

چه تدابیری برای مشارکت حداکثری معاونین خواهر استانها در این طرح دیده شده است؟

-در راستای ارتقاء کیفی جلسات معاونین خواهر و افزایش دقت و بهره‌وری هیئت‌های اندیشه‌ورز منطقه‌ای، نیازمند تقویت بنیه کارشناسی معاونین محترم خواهر استان هستیم که این امر با تشکیل هیئتهای اندیشه ورز استانی و مدیریت پویا و مستمر معاونین خواهر میسر می‌گردد. هر یک از معاونین خواهر می‌تواند با مدیریت و تمرکز بر ظرفیتهای موجود در استان، افرادی را اعم از نیروهای زبده تشکیلاتی (کادر، مربیان و به ویژه دانش آموزان) و غیر تشکیلاتی (فعالان فرهنگی و فاضل اعم از اساتید و دانشجویان مجرب، خوش‌فکر و متعهد) شناسایی و به عنوان بازوهای مشورتی بکارگیری نماید و از ایده‌ها و تجربیات مفید ایشان در اجرای هرچه بهتر ماموریتها، چه در حوزه نیروسازی و چه در حوزه برنامه‌های جنبشی و جریان ساز بهره‌مند گردد.
بی تردید ظرفیت بزرگ منابع انسانی در هر استان می‌تواند هیئتهای اندیشه‌ورز منطقه ای و در پی آن هیئت اندیشه ورز ملی را به بهترین وجه تقویت کنند.و از وظایف بسیار مهم هیئتهای اندیشه ورز استانی، علاوه بر یاری رساندن به هیئت های اندیشه ورز منطقه‌ای و غنابخشی به برنامه های ملی، تصمیم سازی در جهت بومی کردن برنامه های ابلاغ شده  توسط دفتر مرکزی، اولویت بندی برنامه‌ها بر اساس شرایط بومی، جغرافیایی و زمانی ... استان و البته استخراج و ارائه ایده های نو و مبتکرانه‌ای است که قابلیت اجرایی شدن در استان را دارد.

وظایف هیئت های اندیشه ورز چیست و گروه بندی استانها بر چه مبنایی صورت گرفته است؟

-وظایف اصلی هیئت های اندیشه ورز شامل همفکری و همراهی در طراحی مدل و الگوی برنامه های ملی، نقد و ارزیابی برنامه های اجرا شده ،رصد فضای دخترانه، ارائه ایده‌های ابتکاری و برنامه‌های خلاقانه و تبادل تجربیات و ظرفیتهای مادی و معنوی استانها می شود  
با توجه به تجربیات کارشناسیموجود سعی شده بهترین نوع تقسیم بندی بر مبنای قرابت جغرافیایی، فرهنگی و بومی صورت پذیرد و  برای هر پنج یا شش استان یک دبیر هیئت درنظر گرفته شده است که استان های آذربایجان شرقی/ آذربایجان غربی/  اردبیل/ زنجان/ قزوین در یک گروه قراردارند و آذربایجان شرقی دبیراین گروه است و  شهر تهران/ استان تهران/ البرز/ مازندران/ سمنان/ گلستان در گروه بعدی هستند و البرز دبیر این گروه می باشد استان های قم/ مرکزی/ یزد/ اصفهان / چهارمحال و بختیاری/ گیلان در گروه سوم قرارگرفته اند و استان مرکزی دبیرهیئت این گروه است کردستان/ کرمانشاه/ لرستان/ ایلام/ همدان گروه چهارم را تشکیل دادند و کرمانشاه دبیر این گروه است گروه بعدی استان های کهکیلویه و بویر احمد/ خوزستان/ بوشهر/ فارس/ هرمزگان هستند و استان فارس دبیراین گروه است و گروه ششم و گروه آخر شامل استان های خراسان شمالی/ خراسان رضوی/ خراسان جنوبی/ سیستان و بلوچستان/ کرمان می باشد که خراسان رضوی دبیر هیئت این گروه می باشد

*معیار انتخاب دبیران هیئت های اندیشه ورز چیست و ساختار این جلسات به چه صورت خواهد بود؟

-ابتدا برخی از معاونین به منظور قبول مسئولیت دبیر جلسات هیئتهای اندیشه ورز اعلام آمادگی می کنند سپس سایرین بر اساس تعهد، توانمندیها و تجربیات ایشان برترین فرد را به عنوان دبیر هئیت اندیشه ورز انتخاب می کنند.

پس از انتخاب دبیر جلسه مدلهای برگزاری هیئتهای اندیشه ورز توسط اعضا بررسی و با توجه به شرایط جغرافیایی و امکانات استانها مدلهایی از نحوه برگزاری پیشنهاد می گردد. البته به منظور آشنایی استانها از ظرفیتها و قابلیتهای یکدیگر برگزاری جلسات حضوری هر 2 ماه یکبار مورد تاکید است.

دستور جلسات به صورت ماهانه و طبق زمانبندی اعلام شده توسط معاونت خواهران کشور تعیین و ابلاغ می‌گردد. همچنین در صورت نیاز، سوالات اساسی و ریز موضوعاتی که لازم است در جلسات هیئتهای اندیشه ورز مورد تامل ،مباحثه و تحلیل قرار گیرد به همراه موضوع ابلاغی، بیان می‌گردند. توجه به ملاحظات و ملازمات دخترانه و دقت نظرهایی که در برنامه های دخترانه باید در نظر گرفته شود از اساسی ترین نکاتی است که باید به صورت همیشگی مورد عنایت هیئتهای اندیشه ورز قرار گیرد. از این رو کاربرگی که منطبق با سیر فکری تربیتی دخترانه و به تفکیک متوسطه اول و دوم تنظیم شده است در اختیار معاونین عزیز قرار گرفته است تا بر اساس این کاربرگ برنامه‌ریزی و پیشنهادات کاربردی خود را ارائه دهند.


*باتوجه به فعالیت مستمر استان ها در این طرح ،هماهنگی در بین استان ها به چه صورت شکل خواهد گرفت و دفتر مرکزی برای پشتیبانی از این طرح چه اقداماتی را انجام خواهد داد؟
-به منظور ایجاد هماهنگی بیشتر بین هیئتهای اندیشه‌ورز ملی با یکدیگر و همچنین با کارشناسان دفتر مرکزی روش های مختلی را در این طرح پیشنهادداده ایم که می توان به مشارکت حداکثری کارشناسان و مدیران دفتر مرکزی در جلسات هیئتهای اندیشه‌ورز به طرق مختلف، بسته به مدلهای پیشنهادی ایشان به صورت حضوری یا مجازی و همفکری با ایشان در جهت کاربردی تر شدن جلسات اشاره کرد همچنین  تعامل هیئت های اندیشه ورز با یکدیگر، اشتراک گذاری صورتجلسات هیئتهای اندیشه ورز و برگزاری نشستهای حضوری یا غیر حضوری دبیران هیئتهای اندیشه ورز و بهره مندی از نظرات کارشناسی ایشان در هیئت اندیشه ورز ملی معاونت خواهران از دیگر راهکارهای تقویت و حمایت معنوی از این جلسات می باشد. البته برخی پشتیبانی های مالی نیز در جهت اجرایی شدن هرچه بهتر این طرح در نظر گرفته شده است.
 

* و اما سخن پایانی ؟
-"طرح پویا سازی شبکه خواهران" ان شالله به فضل الهی و همت معاونین خواهر و تشکیل هیئتهای اندیشه ورز استانی می تواند تحولی شگرف در شبکه پدید ایجاد نماید و این طرح  بی شک مدیریت پویا و مستمر معاونین خواهر استان ها و دفتر مرکزی را به دنبال خواهد داشت و  لازم می دانم در اینجا از هدایت های نماینده مقام معظم رهبری که راهنمای اصلی ما در این تشکیلات است تشکر کنم و از حمایت ها، پشتیبانی ها و جدیت دبیرکل اتحادیه که در ثمر رسیدن این طرح ما را یاری کردند، قدردانی نمایم و همچنین از مسئولین محترم استان ها نهایت همراهی ،حمایت و پشتیبانی  را خواستارم