96/10/26 - 09:12
شماره مطلب : 10312
مدیر دفتر برنامه‌ریزی و ارزیابی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان خبر داد

خیزش بلند اتحادیه در افزایش پوشش کمی انجمن های اسلامی در مدارس سراسرکشور

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و ارزیابی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان گفت: طبق گزارش­های سامانه شهید باقری ، خیزش بلندی در جهت افزایش پوشش کمی انجمن های اسلامی در مدارس سراسرکشور اتفاق افتاده است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دفتر مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، حدود 5 سال است که ثبت اطلاعات اعضای انجمن اسلامی با عنوان سامانه شهید باقری آغاز شده و با گذشت زمان، فرایند ثبت اطلاعات در آن ارتقا یافته است .
در ابتدا اطلاعات به صورت آفلاین قابل ثبت بوده اما حدود یکسال است که اطلاعات به صورت آنلاین در این مرکز ثبت می­شود. این سامانه توسط دفتر برنامه ریزی و ارزیابی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان پشتیبانی می شود. فعالیت های گسترده و دقیق این دفتر سبب شد تا به سراغ آقای تاریخی مدیر دفتر برنامه ریزی و ارزیابی رفته و در خصوص فعالیت و اقدامات این حوزه بیشتر جویا شویم.
وضعیت سامانه شهید باقری در سالی که گذشت چگونه بود؟
به همت مسئولین استان­ها امسال هم ثبت اطلاعات در سامانه شهید باقری وضعیت بسیار خوبی را پشت سر گذاشته است. به لطف خدا، امسال تلاش و همت استان­ها بسیار مضاعف بوده و نتایج آن در سامانه شهید باقری کاملا مشهود است.
تلاشمان براین است هر سال مشکلات و ضعف های سال قبل را برطرف کنیم و در این بین پیشنهادات ارائه شده را تا حدامکان در این سامانه اعمال کرده و ان شاالله به یک سامانه به­روز، قابل دسترس وکارآمد دست پیدا کنیم.
چه نوآوری ها و اتفاقات جدید در سامانه شهید باقری پدید آمده است؟
امسال چند اتفاق ویژه در سامانه افتاده است. همانطور که کاربران ملاحظه کردند امسال با تجمیع تمام اطلاعات سامانه ­های ثبت اعضا اعم از: ثبت اطلاعات متوسطه دوم، متوسطه اول ، شبکه پشتیبان (سرگروه ، مربی و کمک مربی) اطلاعات گردآوری شده در یک سامانه قرار گرفت. این درحالی است که در گذشته کاربران برای ثبت اطلاعات هر کدام می­بایست از یک سامانه مجزا استفاده می­کردند، اکنون با تجمیع همه سامانه­ها و اطلاعات آن، کار برای افراد راحت­تر شده است و علاوه بر این، دسترسی به اطلاعات قبلی برای استان­ها امکان­پذیر بوده و نیازی به ثبت مجدد نیست.
همچنین جهت ثبت اطلاعات فارغ التحصیلان "سامانه ثبت اطلاعات فارغ التحصیلان" ایجاد شده و امسال ثبت اطلاعات این عزیزان در سامانه انجام می­شود.
خدمت دیگری که از طریق سامانه شهید باقری برای اعضا در نظر گرفته شده صدور کارت برای مسئولین انجمن و اعضای هیئت مرکزی انجمن های اسلامی است. این کارت به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه برای آن­ها صادر شده و قابلیت چاپ آن توسط استان پیش­بینی شده است.
باتوجه به ثبت بالای اطلاعات در سامانه شهید باقری فرایند گزارش گیری از این سامانه به چه صورت خواهد بود آیا استان ها هم می توانند به صورت مجزا گزارش هایی از استان خود داشته باشند ؟
گزارش­گیری از سامانه شهید باقری یکی از اهداف ثبت آمار و اطلاعات است که استان ها می توانند به تفکیک شهرستان، گزارش های ثبت شده را دریافت کرده و مورد استفاده قرار دهند در ضمن دفتر برنامه­ ریزی و ارزیابی آمادگی خود را برای ارائه گزارش­های فنی و ویژه به استان ها اعلام کرده که تاکنون با درخواست استان­های گلستان و فارس این گزارش های ویژه به آنها ارائه شده است.
وضعیت پوشش کمی انجمن اسلامی در مدارس سراسر کشور با توجه به آمار ثبت شده به چه صورت است ؟
خوشبختانه می توان گفت خیزش بلندی در شبکه برای افزایش پوشش کمی انجمن های اسلامی در مدارس سراسر کشور اتفاق افتاده بصورتی که در حال حاضر بالای 60 درصد مدارس متوسطه دوم سراسر کشور توسط انجمن های اسلامی پوشش داده شده اند و این موضوع بسیار امیدوار کنند بوده و ان­شالله روزی برسد که انجمن های­اسلامی در مدارس سراسر کشور فعال و موفق باشند.
چه طرح ها و برنامه هایی جدیدی در سامانه شهید باقری در دست اقدام دارید؟
این سامانه باید به روز باشد و نیاز های روز استان­ها و دفترمرکزی را برطرف کند و ما هر لحظه درتلاش هستیم تا در جهت رشد و پیشرفت برنامه ها، امکانات جدیدتری را به این سامانه اضافه کنیم. یکی از امکانات جدیدی که به این سامانه افزوده شده، ثبت موقعیت مکانی مدارس است که اکنون با تلاش همکاران استانی اطلاعات خوبی در خصوص موقعیت مکانی مدارس به­دست آمده است، گرچه باید صحت اطلاعات ثبت شده را بررسی نماییم.
با اطلاعات به دست آمده از هر استان و مدرسه در تلاش هستیم تا یک برنامه ریزی دقیق و بومی را برای هر استان رقم بزنیم تا گامی بلند در جهت بومی­سازی اقتضائات ، الزامات و ملاحظات در برنامه ریزی های ستادی برداریم. طبیعتا اعمال این اتفاقات نیازمند داشتن اطلاعات و آمار دقیق و مناسب بوده و تا وقتی که بر روی اطلاعات و آمار استان اشراف نداشته باشیم نمی توانیم این ایده را به خوبی عملی نماییم.
در صورت امکان آمار تجمیعی که استان ها گردآوری شده را ارئه بفرمایید؟
درباره  آمار تجمیعی از انجمن اسلامی در سراسر کشور می توانیم بگوییم تا امروز انجمن اسلامی تقریبا بیش از 10 هزار مدرسه را پوشش داده و اطلاعات آن­ها را ثبت نموده­ایم. بیش از 50 هزار عضو اصلی شامل مسئول انجمن و هئیت مرکزی در متوسطه اول و دوم ثبت شده است که میانگین معدل دانش آموزان در متوسطه دوم 23/18 و بیشترین استقبال اعضا از رشته تحصیلی علوم تجربی بوده است. میانگین معدل دانش آموزان در متوسطه اول 90/18 بوده و با توجه به ساختار نظام 3-3-6 دانش آموزان مقطع متوسطه اول در رشته عمومی  مشغول تحصیل می­باشند.
در حال حاضر اطلاعات 2300 فارغ التحصیل در سامانه شهید باقری ثبت شده که این ثبت اطلاعات رشد 100 در صدی داشته است. زیرا ثبت اطلاعات فارغ التحصیلان امسال آغاز شده و بیشترین مشارکت در ثبت را استان زنجان داشته و پر طرفدارترین رشته دانشگاهی حسابداری و کامپیوتر بوده است.
با این فعالیت های گسترده برای ثبت اطلاعات چه انتظاراتی را استان ها برای پیشبرد بهتر اقدامات دارید؟
این نوید را به استان ها می دهم که سامانه شهید باقری برای ثبت اطلاعات بسته نخواهد شد وطبق تصمیم های صورت گرفته، استان­ها می­توانند تغییرات، ویرایش و ثبت جدید را در سامانه شهید باقری داشته باشند. همچنین سعی شده مشکلات قبلی استان­ها در ثبت اطلاعات تا حد زیادی برطرف شود.
در مقاطع مختلف مبنای تصمیم گیری­های ما همین سامانه شهید باقری خواهد بود. در تلاشیم هنگام ثبت اطلاعات خطای انسانی را کاهش داده و به واسطه تدابیر پیش بینی شده ، بیشتر اطلاعات و دسته بندی­ها توسط سامانه انجام گیرد و نیازی به ثبت دستی کاربر نداشته باشد. لیکن ناچار خواهیم بود برخی از اطلاعات را به صورت دستی از کاربر بگیریم. درخواست ما از استان­ها این است که کاربران در وارد کردن اطلاعات نهایت دقت را داشته باشند. ما این اطلاعات را با سایر اتفاقاتی که در مجموعه درحال افتادن است به اشتراک خواهیم گذاشت و اگر استان­ها برای یک بار ثبت دقیق و بدون خطا را انجام دهند، می توانند بقیه سال تنها از مزیت­های این سامانه استفاده نمایند.