92/9/10 - 10:44
شماره مطلب : 1880
وقایع اتفاقیه در جریان سفر نماینده رهبری و دبیرکل اتحادیه به استان خراسان شمالی

سفرنامه خراسان شمالی

بوی ماه مهر

بوی ماه مهر و آغاز سال­تحصیلی جدید برای دانش­آموزان خراسان شمالی، همراه بود با سفر نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه به این استان سرافراز. ساعات اولیه صبح بود که حاج آقای حاج­علی­اکبری وارد شهر بجنورد شد و اولین دیدار در گلزار شهدای بجنورد رقم خورد. انجمنی­ها به صف شده بودند و یک نفر به نمایندگی از همه، خیر مقدم گفته، دسته گلی به ایشان اهدا کرد. سپس همگی با هم به زیارت قبور مطهر شهدا رفته، دسته گل­هایشان را روی مزار شهدای دانش­آموز جای دادند.  شرکت در کنگره شهدای جوان و نوجوان استان، برنامه بعدی بود.

 

همه سر سفرۀ شهدا نشسته‌اند

انجمنی­های خراسان شمالی سنگ تمام گذاشته بودند و یک دکور خیلی خوب برای برنامه تدارک دیده بودند. پدران و مادران شهدا را هم دعوت کرده بودند تا از نفس گرم آن­ها، مجلس متبرک شود. برنامه­های متنوعی تدارک دیده شده بود و قرار بود حاج آقا، سخنران ویژه این برنامه باشد. ایشان ابتدا فرمایشی از امیرالمؤمنین(ع) را ذکر کردند که حضرت فرموده­اند: «به خدا قسم هزار ضربۀ شمشیر در راه خدا، بهتر از مردن در بستر است». همچنین فرمودند: طبق آیۀ شریفۀ«انّ الله اشتری من المؤمنین أنفسهم بان لهم الجنه»، شهادت نوعی معامله با خداست و بالاترین درجۀ تجارت این است که یک نفر جان خودش را با خدا معامله کند.  در آیۀ دیگری نیز این حقیقت به این صورت تصریح شده است که «و من الناس من یشتری نفسه ابتغاء مرضات الله و الله رئوف بالعباد». یعنی شهادت انسان­های برجسته باعث می‌شود تا رأفت و لطف ویژۀ خدا شامل حال همه شود. به عبارتی، همۀ بندگان خدا بر سر سفرۀ شهدا نشسته‌اند. آرمان شهادت در دل مؤمنان زنده است و این آرمان، حرکت، سرعت و سبقت را در حرکت به سوی خدا برای آن­ها به ارمغان میآورد و چنین شخصی سبک زندگی­اش، سبک زندگی جهادی است.

رونمایی از هشت کتاب درباره شهدای دانش­آموز استان که به همت اتحادیه آماده شده بود، و همچنین تقدیر از خانواده­های شهدا، برنامه پایانی یادواره بود.

 

خودتان را دست کم نگیرید

بازدید از فعالیت­های انجمن اسلامی دبیرستان دخترانۀ حضرت نرجس(س) برنامه بعدی بود. بچه­ها ابتدا نماز جماعت ظهر و عصر را به امامت حاج آقا اقامه کردند و سپس پای صحبت­های ایشان نشستند: شما عزیزان، اهداف بزرگی دارید و هدف­های بزرگ است که انسان را بزرگ می­کند. پس به کمتر از آن­ها قائل نشوید. برخی خیلی خودشان را ارزان می­فروشند و هدف­گذاری آن­ها خیلی خفیف است، یعنی اصلاً ظرفیت وجودی خودش را نشناخته، از امکاناتی که خدای متعال به او داده، غافل است. شما انسان خلق شده­اید و فطرت الهی دارید، این همه امکانات مثل عقل و فطرت، این همه ظرفیت­های عظیم در جسم و جان و روان ما را، خدای متعال به ما داده است که به هدف­های بزرگ و عظیم برسیم. خداوند انسان را به قدری از نظر عواطف، بزرگ خلق کرده است که می­توانند از عواطف خودشان تمام عالم را بهره­مند کنند. خداوند این ظرفیت را داده است و  اگر بنا بود انسان به یک سطح خیلی پایینی از عمل قانع باشد،  دیگر لازم نبود انسان باشد و یک چیزی در ردیف حیوانات که خدای متعال خلق کرده می­شد. خداوند به شما ظرفیت علمی داده است، حضرت علی(ع) فرمودند: خصوصیت ظرف علم انسان این است که هرچه در آن بریزی، ظرف دانش بزرگتر می­شود. خدای متعال یک قدرت فکری و ظرفیتی از نظر علمی به شما داده است که اگر تمام کامپیوترهای عالم و با تمام ظرفیت­هاشان یک­جا جمع بشوند، به اندازه ظرف ذهنی شخص شما نمی­شود. ظرف عاطفی بشر، ذهنی، علمی و بالاتر از این­ها، ظرف ذهنی، ایمانی و اتصال به معنا و ملکوت. خدای متعال یک ظرفیتی به شما داده است که شما می­توانید خدا را دوست داشته باشید، انسان می­شود دوستِ خودِ خدا در این عالم. انسان به قدری از لحاظ معرفتی رشد می­کند که به تعبیر قرآن، «كُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَةُ الْمَوْتِ» مرگ را مثل یک جرعه آب خنک، قورت می­دهد و بعد در بهترین حالات و در بهشت الهی، جاودانه می­شود. شهدا به ما آموزش دادند که یک نفر می­تواند برای بقیه باشد، یک نفر برای خوشبختی بشریت. شهدا به شما می­گویند؛ خودتان را دست کم نگیرید، سعی کنید در پرتو بندگی خدا، یاد خدا، ارتباط با خدای متعال و انسان­های کامل و اولیاء خدا، خودتان را بزرگ کنید، کوچک نمانید.

پس از سخنرانی هم نوبت به بازدید از دفتر انجمن اسلامی و سوال و جواب­های حاج آقا و دبیر کل اتحادیه شد. مسئول انجمن و اعضای هیئت مرکزی انجمن اسلامی مدرسه هم با اعتماد به نفس کامل، گزارش کار دادند و در پایان هم دفترچه زیبایی را که حاوی دلنوشته­های انجمنی­های آن مدرسه به رهبر عزیزشان بود را به نماینده­ آقا تحویل دادند تا به محضر رهبرشان تقدیم شود.

 

انجمن مدرسه؛ همان نقطه­ی چالش و درگیری

برنامه بعدی نشستن پای صحبت­های اعضای قرارگاه استانی دختران بود. ابتدای برنامه دبیرکل محترم اتحادیه به ایراد سخن پرداخته، گزارشی از فعالیت­ها ارائه نمود. بعد نوبت به بچه­ها رسید تا گزارش کار بدهند و سوالاتشان را هم بپرسند. بعد هم پای سخنان حاج آقا نشستند.

سپس نوبت به آقاپسرها رسید تا آن­ها هم گزارش بدهند و پای حرف­های نماینده مقام معظم رهبری بنشینند. حاج آقا با اشاره به سخنان یکی از بچه­ها گفت: نقش و اثر ویژه­ای که دانش­آموزان بر همکلاسی­های خود و هم سن­وسالان خود دارند، هیچ وقت یک مربی بزرگ­تر نخواهد داشت. رهبر معظم انقلاب در جمعی فرمودند: «این بچه­ها نه فقط هم سن­وسالان خود، بلکه بزرگترها را هم می­توانند ارشاد کنند.» و حضرت آقا نظرشان این است. به خاطر دارم؛ یک بار پدر بزرگواری به من گفت: شما زندگی من را عوض کرده­اید. من نیز متحیر شدم و دلیل آن را جویا شدم، زیرا که ما سروکارمان با نوجوانان و دانش­آموزان است. او گفت: من راننده ماشین­های حمل بار در بیابان­ها هستم و قبلا نسبت به مطالب دینی و فقهی خیلی بی­توجه بودم. در منزل گاهاً نماز من قضا می­شد، مسجد نمی­رفتم و خُمس و امثالهم را هم کاری نداشتم. پسر من از شاگردان شما است و تمام زندگی من را متحول کرد. یک وقت نصفه­های شب از صدای ناله­ی فرزندم از خواب بلند شدم و نگران و مضطرب به دنبال صدا رفتم، دیدم فرزند 14-15 ساله من به نماز ایستاده و در قنوت نمازش همانند ابر بهار می­گرید. وآن صحنه به قدری برای من تکان دهنده بود که مسیر زندگی­ام را تغییر داد. گاهی یک فرزند، پدر و مادر خود را بهشتی می­کند، آن پدر تعریف می­کرد: فرزندم مرا به نماز جمعه برد، خمس ما را اصلاح کرد و اصلاً زندگی ما را عوض کرد.

وی ادامه داد: آن­جایی که شما دانش­آموزان انجمنی در مدرسه ایستاده­اید، همان نقطه­ی چالش و درگیری است. دشمن، کاملاً نامحسوس از همان نقطه شروع کرده و ذهن بچه­ مدرسه­ای­ها را، عفت، پاکی و سعادت آن­ها را هدف گرفته است و نگاه آن­ها را نسبت به انقلاب و آینده تغییر می­دهد و آسیب می­زند. درست همان جایی که شما انجمنی­های عزیز ایستاده­اید؛ سنگر انجمن اسلامی؛ و ما بیشتر از همیشه انجمن اسلامی بیدار، هوشیار و زنده، منسجم و با طرح و برنامه می­خواهیم که از نظر فکری بیشتر از آن­چه نیازمندیم قوی باشد، دوستان مدرسه­های خودشان را هنرمندانه، با محبت و تواضع، با اخلاق و خدمت و با فداکاری، بچه­ها را در دام دوستی­های خود بی­افکنند، آن­ها را نسبت به خطرها هوشیار کنند. همان طور که 407 شهید دانش­آموز استان شما که بخش زیادی از آن­ها انجمنی و البته از مؤسسین انجمن اسلامی بودند. شما امروز جای آن­ها نشسته­اید و سنگر انجمن اسلامی، سنگر شهدا است، قدر خودتان را بدانید و از اساتید و مربیان خود کمک بگیرید. انشاءاله برای آینده جامعه ساخته خواهید شد.

 

یک صبح ورزشکارانه

صبح روز دوم، برنامه پیاده­روی سحرگاهی برپا بود. بچه­ها به منطقه «بش قارداش» آمده بودند تا یک صبح خوب پاییزی را تجربه کنند. مسابقه طناب­کشی هم برپا بود که بین شهرستان­ها برگزار شد. البته بماند که چند نفری به ناداوری­ها و تماشاگرنماها اعتراض داشتند و... . در نهایت، بچه­ها پس از صرف صبحانه، حاج آقا را بدرقه کردند.

جلسه با کادر اتحادیه و مربیان، بازدید از فعالیت­های کانون پررش فکری کودکان و نوجوانان، سخنرانی در همایش «مسجد و مدرسه» هم از دیگر برنامه­های حاج آقا بود.