94/9/29 - 14:16
شماره مطلب : 5775
ویژه نامه‌ای به مناسبت سالروز شهادت امام حسن عسكری (ع)

طلوع جاودان آفتاب ولایت در افق ابدیت

یازدهمین ستاره سپهر هدایت و شاخه مبارك شجره طیبه با سركشیدن جام طهور شهادت و بدرود گفتن حیات ظاهری طلوعی ابدی در افق ابدیت یافت و ردای ولایت و امامت بربالای بلند فرزند وی "حجت" آخرین الهی درافكنده شد تا برای همیشه تاریخ حسرتی باشد بر دل و جان بیمار جباران و ظالمان.
حجت الاسلام و المسلمین  محمدجواد حاج علی اکبری در افتتاحیه اجلاس سوم از کنگره یازدهم اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، با اشاره به مقام حضرت امام حسن عسگری(ع) که این کنگره مزین به نام ایشان است گفت: حضرت امام حسن عسکری(ع) در نامه‌ای که به شیخ صدوق بزرگ نوشتند مطالبی مطرح کردند که منشور خودسازی شیعه است. در فراز پایانی این نامه می‌بینید که امام به نقل از پیامبر می‌فرماید: بزرگترین اعمال امت من انتظار فرج است.
وی در همین خصوص توضیح داد: در اینجا انتظار  عمل شمرده شده نه حالت. یعنی انتظار واقعی در فرهنگ اسلام ناب، عمل است. بعد فرمود: شیعیان ما دوران سختی را سپری خواهند کرد تا فرزند من ظهور کند. بعد می‌گویند: همه شیعیان من را به صبر فرمان بده. این یعنی فعالیت اجتماعی، سیاسی، نظام‌سازی، نظام‌داری، انجمن‌سازی و انجمن‌داری همه صبر می‌خواهد.
فرجام زمین،  فرجام خجسته‌ای است که حاکمیت مستضعفین است. 
منشور خودسازی شیعه
و اما نامه‌ی امام حسن عسگری(علیه السلام) به جناب شیخ صدوق:
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ « الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِینَ و العاقبة للمتّقین و الجنّة للموحّدین و النّار للملحدین و لا عدوان الّا على الظّالمین و لا اله الّا اللَّهُ أَحْسَنُ الْخالِقِینَ و الصّلوة على خیر خلقه محمّد و عترته الطّاهرین.
امام عسکری(علیه‌السلام)پس از حمد و ثنای ربوبی و صلوات و سلام بر پیامبر (صلی الله علیه وآله)و عترت طاهرینش خطاب به او می‏نویسد:
ای فقیه بزرگوار و مورد اعتمادم ابوالحسن علی بن حسین قمی! خداوند تو را بر انجام افعال پسندیده حق توفیق دهد و از نسلت به رحمت و کرمش فرزندان شایسته‏ای به وجود آورد.
تو را وصیت می‏کنم به 
تقوای الهی
بپا داشتن نماز و پرداخت زکات زیرا نماز کسانی که زکات نمی‏دهند پذیرفته نمی‏شود،
و تو را وصیت می‏کنم به گذشت از گناه دیگران،
فرو بردن خشم،
صله رحم،
همدردی با برادران و کوشش در انجام نیازمندیهای آنان در هنگامه کارها،
هم پیمانی با قرآن،
خوش خلقی و امر به معروف و نهی از منکر چرا که خداوند متعال می‏فرماید:
لا خیر فی کثیر من نجویهم الاّ من أمر بصدقة او معروف او اصلاح بین النّاس.
در بسیاری از گفتگوهای درگوشی آنان خیری نیست جز آن کس که به صدقه یا معروفی امر کند و یا میان مردم اصلاح نماید
و دوری از تمام پلیدیها و زشتیها
و بر تو باد به نماز شب خواندن! زیرا پیامبر اکرم (ص)به‏امام علی (ع)چنین سفارش کرد و فرمود:
ای علی! بر تو باد به نماز شب خواندن - و این جمله را سه بار تکرار نمود - و هرکس نماز شب را سبک بشمارد از ما نیست. پس توصیه مرا بکار بند و شیعیانم را بر انجام آن فرمان ده تا عمل کنند.
و بر تو باد به صبر و انتظار فرج زیرا پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله)فرمود: برترین اعمال امت من انتظار فرج است. امت من و شیعیان ما همواره اندوهگین خواهند بود تا فرزندم که پیامبر (ص)بشارت ظهور او را داده است قیام کند؛ او زمین را پس از آنکه پر از ظلم و ستم شده است سرشار از عدالت و برابری خواهد بود.
ای شخصیت بزرگ من! ( ابن بابویه قمی) پس صبر کن و شیعیانم را به صبر دستور ده، زیرا زمین از آن خداوند است به هرکس از بندگانش که بخواهد واگذار می‏کند و فرجام نیک از متقین خواهد بود.
والسلام علیک و علی جمیع شیعتنا و رحمة اللّه و برکاته