95/10/8 - 13:55
شماره مطلب : 7945
نماینده مقام‌معظم‌رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان

حرکت نورانی لشگر فرشتگان حقیقتا دانش‌آموزی و متکی بر عشق، خواست و جوشش بچه‌ها باشد

نماینده مقام معظم رهبری در آیین افتتاحیه یادواره زنان مجاهد مسلمان گفت: اگر بخواهیم حرکت نورانی لشگر فرشتگان به شایستگی به هدف برسد باید از مرحله الگویابی تا الگوشناسی، الگونمایی و الگوسازی حقیقتا دانش‌آموزی و متکی بر عشق، خواست و جوشش بچه‎ها باشد.

به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل دفترمرکزی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، حجت الاسلام و المسلمین محمدجواد حاج‌علی‌اکبری نماینده مقام معظم رهبری در مراسم آئین افتتاحیه دوره سرگذشت پژوهی و یادواره شهدای زنان مجاهد با عنوان "لشکر فرشتگان" که امروز یکشنبه 5 دی‌ماه در دبیرستان شهدای هفتم تیر برگزار شد اظهار داشت: هنوز هم عطر دل انگیز پیامبراعظم در ماه ربیع‌الاول به مشام می‌رسد و امیدواریم با تأسی به سیره پیامبر و ائمه هدی رحمت الهی به ما کرامت کنند.

وی افزود: دی‌ماه در سالهای اخیر در جغرافیای انقلاب اسلامی موقعیت ممتازی دارد و 9 دی روز بصیرت و کور کردن چشم فتنه است و خداوند متعال فتنه خطرناکی که ملت ما را در پرتگاه قرار داده بود با بصیرت ملت و هدایت حکیمانه رهبر معظم انقلاب و از همه مهمتر امدادهای غیبی نجات داد امیدواریم 9 دی همچنان خاری بر چشم دشمنان ما باشد و این روز از ایام الله است که باید قدر آن را شناسایی کنیم.

نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان ادامه داد: این جلسه فوق‌العاده، ما را سیر می‌دهد به محضر معلمان بزرگ و تاریخ‌ساز و  حماسه‌آفرین که  نام و یاد آنها در تاریخ جاودان است. نمونه‌های بارز قرآنی ما حضرت آسیه و مریم مقدس دو بانوی بزرگوار هستند که خداوند در قرآن آنها را الگویی مناسب برای تمام بشریت معرفی می‌کند و پس از آن نوبت شرفیابی به محضر استاد حماسه، مقاومت و جهاد، بانوی اول اسلام حضرت خدیجه کبری (س) و دختر دردانه هستی حضرت فاطمه زهرا (س) و بانوی صبر و مقاومت حضرت زینب (س)، هنر این جلسه این است که ما را می‌برد به محضر چنین الگوهای فرازمند و رشید.

حجت الاسلام و المسلمین حاج‌علی‌اکبری خاطرنشان کرد: به برکت لطف خداوند متعال با انقلاب اسلامی عصر تجدید حیات اسلام و مسلمین رخ داده است و در این تجدید حیات ملت ما  به تعبیر رهبر معظم انقلاب با معلمان ثانی جهاد و مقاومت و حماسه رو به رو شده‌اند شیرزنانی که در مردانه‌ترین میدان‌های تاریخ با حفظ لطافت‌های زنانه نقش‌آفرینی نموده‌اند.

وی افزود خدای متعال را شاکریم که توفیق داد با کسانی در این جلسه هم‌نشینی فکری و آرمانی و مجالست معنوی داریم که سازندگان دنیای نو ایران جدید و پایه‌گزاران تمدن بزرگ اسلامی در عصر ما هستند این جلسه مانند باران و نسیمی است که هوای پاک را به ارمغان می‌آورد و آلودگی‌ها را می‌زداید.

یاد شهیدان و شهیدپروران جامعه مانند بارانی است که هوای آلوده را پاک می‌کند

نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان افزود: وقتی هوا آلوده می‌شود و مردم راه نجاتی ندارند چشمشان به آسمان است تا نسیم باران و راه نجاتی برسد. وقتی هوای زندگی به دنیاطلبی و مسابقه ثروت، قدرت و شهوت‌ آلوده می‌شود و عروسک‌های آدم‌نما و آدم‌های عروسک‌نما میدان‌دار می‌شوند و فطرت‌ها غبارآلود هستند  چشم به آسمان لطف الهی است تا نفس خود از این آلودگی‌ها بزدایند. و یاد شهیدان حماسه‌ساز و شهیدپروران جامعه مانند بارانی است که هوا را پاک و تمیز می‌کند.

وی عنوان کرد: مجاهدانی که جان شیرین خود را ایثار می‌کنند حکایت سیر وسلوک و یادآور طی منازل فراوانی است که به تعبیر قرآن کریم در مراتب ایمان به صدق ایمان رسیده‌اند اما بالاتر از آنها پدران، مادران و همسرانی هستند که از جانان خود می‌گذرند تا به میدان بروند.

حجت الاسلام و المسلمین حاج‌علی‌اکبری اضافه کرد: حضرت ابراهیم (ع) نیز در چنین میدانی امتحان شد و ماموریت یافت تا عزیز خود را به قربانگاه ببرد. در طول تاریخ افراد زیادی بودند که هم نفس و هم نفیس را به میدان جهاد و مقاومت بردند مادران و همسرانی که قبل از شهادت فرزند یا شوهر خود بارها شهید شدند و همسران و مادران جانبازانی که صدها بار پس از جانبازی فرزندشان به مقام جانبازی نائل آمدند بنابراین پشت صحنه همه جهادها و مقاومت‌ها و پیروزی‌ها آنها هستند و باید به درستی آنها را کارگزاران اصلی میدان شهادت دانست.

وی گفت: در مقابل فرهنگ مهاجم و مخاصم قصد دارد با مدیریت تغییر سبک زندگی از طریق تصرف در زاویه دید ونوع نگاه و معنای زندگی با الگوسازی و برجسته‌سازی و زیبانمایی با استفاده از هنر و رسانه کثیف‌ترین فرهنگ‌ها را در بسته‌بندی چشم‌نواز و جذاب طراحی و ارائه کند.

وی گفت: چالش راهبردی ما در حوزه تربیت، فرهنگ و جامعه، مسئله الگوهای وارداتی است که دشمن با هدف تصرف ذهن نسل حدید در حال  فرهنگ‌سازی و تولید غلبه گفتمانی از طریق  ترویج این الگوهاست و را مقابله بلکه هجوم و نجات ما انتخاب رویکرد تربیت حماسی مبتنی بر قرآن و عترت طاهرین (ع) با تکیه بر الگوی عصری آن یعنی حماسه تربیتی بزرگ انقلاب اسلامی است و جانمایه آن انسان‌های بزرگ و رشید و خوش ظرفیتی هستند که می‌توانند ذهنها، دلها  و عواطف را تسخیر کنند و اگر موفق شویم زمینه‌ای فرهم کنیم فرزندان و جوانان ما با الگوهای بزرگ و انسان‌های رشید و با شخصیت‌هایی که در خطوط مقدم تاریخ‌سازی و فرهنگ‌سازی هستند آشنا شوند و با آنها هم‌نشینی فکری و معاشرت اخلاق و آرمانی پیدا کنند تا حد زیادی به هدفمان رسیده‌ایم.

وی گفت: کار بزرگی که از گذشته در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان با عنوان همکلاسی آسمانی در مدارس دنبال می‌شود با همین مبنا است و برنامه  لشکر فرشتگان به عنوان یک کار تکمیلی با یک ابتکار انقلابی و تربیتی است وی با اشاره به اینکه تعبیر لشگر فرشتگان برای بانوان مجاهد و حماسه‌ساز برخاسته از نظر مقام معظم رهبری است افزود: موضوع لشگر فرشتگان یک رویکرد جذاب درعرصه‌ای ناشناخته و کمترشناخته شده در صحنه است زیرا بیشتر جلوه‌های عشق و ایثار به نام مردان ثبت شده و پشت صحنه این جلوه‌های عشق و ایثار که بانوان هستند کمتر دیده شده‌اند وی با اشاره به روش اجرا بیان داشت امیدواریم دانش‌آموزان بتوانند با استفاده از ظرفیت عظیم آن در اقصی نقاط کشور بلکه جهان اسلام، کار ارزشمند و کم‌نظیری در عرصه الگو یابی، الگوشناسی الگونمایی و الگوسازی انجام دهند چون الگوهای زیادی از مادران، همسران و فرزندان شهدا و جانبازان در این عرصه داریم که اگر کار مهمی در این عرصه صورت نگیرد ظلم کرده‌ایم.

مواظب باشیم که این کار عظیم به برنامه حاشیه‌ای تبدیل نشود

حجت الاسلام و المسلمین حاج‌علی‌اکبری افزود: کار لشکر فرشتگان را نباید به یک طرح محدود کنیم و این کار راهبردی و عظیم را تقلیل ندهیم. زیرا اگر تمام دانش‌آموزان اتحادیه بسیبج شوند و از سایر تشکل‌ها هم کمک بگیرند باز از عهده‌ آن بر نمی‌آییم و اگر بخواهیم این کار به خوبی انجام شود باید از مرحله الگویابی تا الگوشناسی تا الگونمایی و الگوسازی حقیقتا دانش‌آموزی و متکی بر عشق، خواست و جوشش بچه‌ها باشد.

 

 

تصاویر