96/1/17 - 19:05
شماره مطلب : 8612

کارگاه آموزشی سواد رسانه‌ای ویژه مسئولان استانی اتحادیه برگزار شد

پژوهشگر فضای مجاری در همایش راه روشن و اولین نشست مسئولان اتحادیه استان‌ها در سال 96 به تشریح موضوعات، تهدیدها و فرصت‌های فضای مجاری و سواد رسانه‌ای پرداخت.

به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل دفترمرکزی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، مدرسی پژوهشگر فضای مجازی در جمع مسئولان استانی اتحادیه با اشاره به چالش‌ها در بحث فضای مجاری در کشور گفت: سواد رسانه‌ای امروزه فضای دنیا را تغییر داده است و می‌توان گفت تکنو لوژی‌های جدید معجزات بشر امروزی است.
وی گفت: مقوله‌ی اصلی تربیت فرزندان مدرسه، جامعه و رسانه می‌باشد بنابراین این سه نهاد بیشترین تاثیر را در تربیت فرزندان دارد و نهادهای موازی از جمله اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان می‌توانند در این زمینه بسیار موثر باشد.
پژوهشگر فضای مجازی افزود: فضای سایبری 4 مولفه‌ی اصلی دارد از جمله می‌توان به بی‌زمانی، بی‌مکانی، بی‌جسمی و لا ملموسی اشاره کرد.
وی گفت: سواد رسانه‌ای 4 گام اصلی دارد و یک فردی که می‌خواهد وارد فضای مجازی شود باید در گام اول با کاربردها و محوریت‌های رسانه‌ای، همچنین فواید و مضرات رسانه‌ای و نحوه‌ی استفاده و میزان زمان مفید در فضای مجازی آشنا باشد و قدرت تجزیه و تحلیل موضوعات را نیز داشته باشد.
 سواد رسانه‌ای می‌تواند به مخاطبان بیاموزد که از حالت انفعالی و مصرفی خارج و به رابطه‌ای متقابل و فعالانه وارد شوند. درک پیام‌های رسانه‌ای و توانایی تحلیل و ارزیابی این پیام‌ها و اطلاعات از یکطرف و تشخیص اطلاعات درست از غلط از طرف دیگر را سواد رسانه‌ای می‌نامند، چنین سوادی جز راه آموزش و در فرآیند زمانی ایجاد نمی‌شود. این روزها، رسانه چه رسانه‌های جریان اصلی باشند مانند رادیو، تلویزیون و مطبوعات و چه رسانه‌های نوظهور دیجیتال مانند شبکه‌های پیام‌رسان تلفن همراه و فضای مجازی، انبوهی از اطلاعات را به مخاطب منتقل می‌کنند. مخاطب امروز از انبوه اطلاعات اشباع شده است، اما این که چقدر در برابر این پیام‌ها و اطلاعات فعالانه و منتقدانه برخورد می‌کند به سطح سواد رسانه‌ای او ارتباط دارد. در دایره‌ای محدودتر مخاطب امروز به سواد خبری نیازمند است تا از عهده پالایش اخبار و اطلاعات خبری که از کانال‌های متعدد به او می‌رسد، برآید.
 

تصاویر