96/7/19 - 16:46
شماره مطلب : 9779
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی:

آگاهی در فرهنگ قرآنی از ارزش والایی برخوردار است/ علم را احتکار نکنید

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بر لزوم شناخت مبانی دینی برای ورود به مفاهیم موجود در حوزه آموزش و پرورش تاکید کرد و گفت: از نگاه قرآن دانش و علم مرز و خط پایانی ندارد و برای آموختن آن محدودیت زمانی و مکانی وجود ندارد.

به گزارش روابط‌ عمومی و امور بین‌الملل دفترمرکزی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، حسن رحیم پورازغدی در اجلاس دوم دوازدهمین کنگره سراسری اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان در تشریح مباحث «آموزش و پرورش تراز انقلاب اسلامی»، پرداخت و افزود: با وجود اینکه اصلاح و تکمیل نظام آموزش و پرورش بر عهده شما دانش آموزان نیست اما تلاش در جهت چنین اصلاحی حتی در این سنین مرتبط با شما هم می‌شود.
وی ادامه داد: قدم نخست برای اصلاح هر سیستم، نظام و دستگاهی اصلاح چشم انداز مربوط به آن است. اگر زاویه نگاه، شناخت  و چشم‌انداز درستی در قبال این موضوع انتخاب نگردد نه تنها اصلاح صورت نمی‌گیرد بلکه منجر به افساد هم می‌شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به وظیفه دانش آموزان در قبال این موضوع اشاره کرد و افزود: ذهنیت در مورد علم و دین، نسبت این دو موضوع با یکدیگر و شناخت مبانی دینی برای ورود به مفاهیم موجود در حوزه آموزش و پرورش از مسائلی است که باید در این راه مورد توجه دانش آموزان قرار بگیرد.
رحیم پورازغدی با تاکید بر اینکه هیچ علمی در فرهنگ انقلاب و قرآن منفور و ممنوع نیست، بیان کرد: اگر در این بین نیز بحثی در قبال علم مشخصی وجود دارد مربوط به آثار آن و نحوه مواجه نادرست بشر در قبال چنین علمی است.
وی با بیان اینکه آگاهی در فرهنگ قرآنی از ارزش والایی برخوردار است، تصریح کرد: از نگاه قرآن دانش و علم مرز و خط پایانی ندارد و برای آموختن آن محدودیت زمانی و مکانی وجود ندارد.
این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: تا قبل از اسلام علم برای اقشار اشرافی بود ولی در اسلام تاکید شده که علم بر هر مرد و زنی واجب شرعی است و در صورت رسیدن به شرایط علمی مناسب باید ذکات آن نیز پرداخت شود.
این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به ذکات علم اشاره کرد و گفت: نباید علم را احتکار و بر علیه بشریت از آن استفاده کنیم و از طرفی مردم را در قبال دستاوردهای آن علم محروم نکنید. شما دانش آموزان بایستی پرچم‌داران نظری و عملی تمامی رشته‌های علمی باشید.