92/9/20 - 12:50
شماره مطلب : 1980
20 آذرماه 1392

متن سخنرانی های حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری در سفر به استان هرمزگان

حضور در منزل شهیدان دانش‎آموز قاسمی

 حجت‎الاسلام و المسلمین محمد جواد حاج‎علی‎ اکبری، نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‎های اسلامی دانش‎آموزان صبح امروز، 20 آذر ماه در بدو ورود به استان هرمزگان در منزل شهیدان دانش‎آموز قاسمی حضور پیدا کرد.
در ابتدای این برنامه رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران استان پس از خیر مقدم اطلاعاتی را از نقش این استان در جنگ تحمیلی ارائه داد. وی بیان داشت: این استان مفتخر است که 171 شهید دانش‌آموز تقدیم انقلاب اسلامی کرده است. سپس پدر و برادر این شهدای بزرگوار سجایای اخلاقی این دو شهید را بیان کردند.
در این دیدار نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‎های اسلامی دانش‎آموزان ضمن ابلاغ سلام همراه با محبت رهبر فرزانه انقلاب بیان کرد: انسان احساس می‌کند الان در همۀ شئون زندگی ما شهدای عزیز حضوری فعال، نگهدارنده، مؤثر و الهام‌بخش دارند و این حضور آنقدر واضح است که نیاز به استدلال و برهان ندارد شهدای عزیز برای کسانی که در خط ولایت هستند مایۀ دلگرمی‎اند و آنها را محافظت می‎کنند.
وی افزود: آنها در ایام حیات ظاهریشان مایۀ خیر و برکت بودند و سهم آنها با شهادتشان به یک سهم دائمی و جاری تبدیل شده است و آنها از وقتی که با شهادت به حیات واقعی رسیدند، دستشان برای تأثیرگذاری و حفاظت بازتر شده است وگرنه در برابر این همه توطئه چیزی باقی نمی‎ماند.
 حجت‎الاسلام و المسلمین حاج‎علی‎ اکبری گفت: قرآن کریم به صراحت می‎گوید: وَلا تَحسَبَنَّ الَّذينَ قُتِلوا في سَبيلِ اللَّهِ أَمواتًا بَل أَحياءٌ عِندَ رَبِّهِم يُرزَقونَ؛ می‎بینیم که در این آیه احیا(زندگان) در برابر اموات قرار گرفته است واضح است که همۀ درگذشتگان از حیات برزخی برخوردارند و این نشان می‎دهد حیاتی که قرآن برای شهدا قائل است یک حیات برتر است.
 وی در ادامه افزود: شهدا از این حیات برتر برخوردارند و از آنجا که تبعشان کریمانه است و در نزد پروردگارشان روزی می‎خورند به ما نیز رزق می‎‎رسانند که همان رزق و حیات معنوی است.
حجت‎الاسلام و المسلمین حاج‎علی‎ اکبری گفت: انسان وقتی به یاد شهدا می‎افتد، نشانه‏‌ها و یادگاری‎های آنان را می‏‌بیند، خانواده‎هایشان را زیارت می‎کند و در بیت شریفشان حضور پیدا می‎کند؛ آن بهجت عرفانی را می‎بیند.

 

بازدید از فعالیت‎های انجمن اسلامی مجتمع استعدادهای درخشان شهید حقانی

حجت‎الاسلام و المسلمین محمد جواد حاج‎علی‎ اکبری، نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‎های اسلامی دانش‎آموزان به‎منظور بازدید از فعالیت‎های انجمن اسلامی مجتمع استعدادهای درخشان شهید حقانی  در این مجتمع حضور پیدا کردند.

در ابتدای این برنامه تقوی، مدیر این مجتمع گزارشی را از اقدامات فرهنگی و پرورشی مدرسه بیان کرد. وی با بیان اینکه این مدرسه با 400 دانش‌آموز در دو مقطع متوسطه اول و دوم فعالیت می‎کند، گفت: همۀ فعالیت‎های فرهنگی و پرورشی به خود دانش‎آموزان سپرده شده است.
در ادامه سعادتی، مسئول اتحادیه انجمن اسلامی این مدرسه گزارش فعالیتهای دو سال گذشته را در قالب اسلاید ارائه داد و گفت: سعی کرد‎ه‎ایم در همۀ حوزه‎ها برنامه‎ریزی داشته باشیم به عنوان مثال در حوزۀ فعالیت‎های فرهنگی و مذهبی کلاس‎های پرسش و پاسخ، جشن غدیر، هیئت دانش‎آموزی، مدرسه و نمایشگاه دفاع مقدس با همکاری بسیج، مدیریت نمازخانه مدرسه و مراسم صبحگاهی انجام شده است.
در حوزۀ فعالیت‎های علمی و سرگرمی نیز راه‎اندازی کتابخانه انجمن مدرسه، برگزاری جام بازی‎های رایانه‎ای، مسابقات هفتگی پرسش و دورۀ آموزشی یادگیری برتر را داشته‎ایم. در زمینۀ فعالیت‎های ورزشی و تفریحی نیز جام غدیر، جام فجر و مسابقات دارت برگزار شده است.
در این مراسم حجت‎الاسلام و المسلمین حاج‎علی‎ اکبری ابتدا از مدیر مدرسه به خاطر سپردن فعالیتها به خود دانش‎آموزان تقدیر کرد و دربارۀ گزارش مسئول انجمن مدرسه نیز گفت: آنچه که از فضای با نشاط و فعالیت‎های خودجوش و متنوع انجمن اسلامی مدرسه دیدیم مایۀ بشارت است و در مسیر گزارشی که ارائه شد تقریباً همۀ آن چیزی که از انجمن مدرسه توقع می‎رود را شاهد بودیم. بحمد الله زیر ساخت‎ها و مقدمات فراهم شده است و باعث خوشحالی مضاعف است که به بحث‎های  علمی، معنوی، ورزشی و انقلابی توأمان پرداخت شده است.
وی همچنین به مشکل بزرگ مدارس تیزهوشان اشاره کرده، اظهار داشت: متأسفانه احساس می‎کنیم در برخی جاها رشدی که اتفاق می‎افتد، یک رشد متوازن نیست و عمدتاً متوجه برنامه‎های درسی است و برنامه‎هایی که متکی به حضور و جوشش خود دانش‎آموزان باشد در این مدارس کمتر دیده می‌شود.بحمدالله در این مدرسه به این مهم توجه شده است و امیدواریم این فعالیت‎ها الگویی برای سایر مدارس تیزهوشان باشد.
وی ضمن تشکر از مدیر مدرسه به خاطر ایجاد فضای لازم برای فعالیت بچه‎ها گفت: این قطعاً به نفع مدرسه و آحاد دانش‎آموزان است.
حجت‎الاسلام و المسلمین حاج‎علی‎ اکبری بیان داشت: بدترین اتفاقی که برای شخصیت انسان می‎توان رخ دهد، رشد کاریکاتوری است و این خطر بزرگی است که فقط روی بخشهای از شخصیت فرد تأکید شود.
وی افزود: اینکه خود بچه‎ها کارها را انجام می‎دهند هزاران برابر شیرین‎تر از این است که دیگران این کار را انجام دهند و تربیت دینی بیشتر متمایل به جوشش‎های درونی است.

 

بازدید از فعالیت‎های انجمن اسلامی مدرسۀ دخترانه 17 شهریور

حجت‎الاسلام و المسلمین محمد جواد حاج علی‎اکبری، نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‎های اسلامی دانش‎آموزان به‎منظور بازدید از فعالیت‎های انجمن اسلامی مدرسۀ دخترانه 17 شهریور در این مدرسه حضور پیدا کرد.

در ابتدای این برنامه پس از عرض خیر مقدم مدیر آموزش و پرورش منطقه، مسئول انجمن اسلامی  از فعالیتهای انجمن اسلامی این مدرسه شامل عضویابی، معرفی انجمن اسلامی به دانش‎آموزان، برگزاری جلسات توجیهی، تقسیم مسئولیت‎ها، برگزرای هیئت و زیارت عاشورا، نمایشگاه همکلاسی آسمانی، فضاسازی نمازخانه و حیاط مدرسه، برگزرای مراسم صبحگاهی و .. گزارش را ائه داد.
سپس حجت‎الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری پس از تشکر از اقدام انجام گرفته در انجمن اسلامی مدرسه به ایراد سخن پرداخت.
وی با بیان اینکه دانش‎آموزان به‎ویژه دختران در مقطع متوسطه آخرین فرصت‎های شکل‎گیری شخصیت خود را سپری می‎کنند، گفت: این برای شما هشدار دهنده است که بتوانید از این فرصت‎ به‎خوبی استفاده کنید.
حجت‎الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری بیان داشت: اگر بتوانید ثبات شخصیت خود را در همۀ جنبه‎ها اعم از جسمی، علمی، روحانی، فکری، اخلاقی و... محکم کنید. در تمام طول زندگی، انعقاد شخصیت شما تا ابد از این همت بهره‎مند خواهد شد.
وی افزود: این فرصت کوتاه را به آسانی از دست ندهید و برای آن بر اساس یک نگاه بلند‎مدت برنامه‎ریزی کنید چرا که نگاه کوتاه مدت یک نگاه مادی و دنیوی است.
وی ادامه داد: تمام زندگی ما در دنیا برنامۀ کوتاه مدت ماست چرا که  فرصت بسیار محدودی داریم و این فرصت بنیان‎گذار زندگی ابدی و جاودان ماست. پس این فرصت کوتاه خیلی مهم و حیاتی است و هرچند به ظاهر کوتاه است ولی در نگاه عمیق می‎بینیم که همۀ زندگی انسان را پوشش می‎دهد و یک‌صدایی در ذات انسان می‎گوید که تو خواهی ماند و همۀ نگرانی‎ ما از مرگ به خاطر تصورات غلط ماست. علامه جوادی آملی می‎فرماید:«مرگ پوسیدن نیست، بلکه از پوست برآمدن است».
حجت‎الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری اظهار داشت: مرگ بیرون آمدن از این پوسته و رسیدن به زندگی ابدی سرشار از زیبایی‎هاست و البته شرط رسیدن به این زیبایی‎ها تقوا است. یعنی اگر در این مدت کوتاه آنطور که خداوند خواسته برنامه‎ریزی کینم خداوند زندگی ابدی شما را آنطور برنامه‎ریزی خواهد کرد که شما می‎خواهید.
وی گفت: در قرآن کریم در وصف بهشت می‎خوانیم:« فيها ما تشتهيه الانفس » یعنی انسان هرچه می‎خواهد محقق می‎شود و ما اصلاً نمی‎توانیم تنوع موجود در بهشت را تصور کنیم.
نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‎های اسلامی دانش‎آموزان عنوان کرد: در این دنیا شادی و غم، موفقیت و شکست، سلامت و بیماری، جوانی و پیری به هم آمیخته شده است. خداوند دنیا را اینگونه طراحی کرده است تا انسان عاقل بفهمد که نباید به اینجا دل ببندد و ما عازم جایی هستیم که در آن می‎مانیم و اگر تقوا را رعایت کنیم آنجا دیگر موفقیت و شکست با هم آمیخته نیست. پس تا مدتی که در این رنجکده هستید طوری زندگی کنید که خدا می‎پسندد نتیجه‎اش این است که در آخرت طوری زندگی خواهید کرد که خودتان می‎خواهید.
وی اظهار داشت: علی(ع) در خطبۀ متقین بیانی به این مضمون دارند که انسان‎های متقی افراد عاقل و زرنگی هستند زیرا در دنیا مدت کوتاهی را صبر کردند و محدودیت‎ها را تحمل کردند و بعد از آن در یک آسایش و آرامش بسیار طولانی وارد می‎شوند. پس خردمند کسی است که روزهای دنیا را آنطور زندگی کند که خداوند متعال خواسته است و نتیجه‎اش این است که در آخرت طوری زندگی خواهد کرد که خودش می‎خواهد. 
در پایان این برنامه نماز جماعت ظهر و عصر به امامت حجت‎الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری برگزار شد.
 
حضور در جمع قرارگاه استانی خواهران هرمزگان
حجت‎الاسلام و المسلمین محمد جواد حاج علی‎اکبری، نمایندۀ مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‎های اسلامی دانش‎آموزان  در جمع قرارگاه استانی خواهران هرمزگان گفت: در این مقطع از تاریخ انقلاب اسلامی در شرایط ویژه‎ای هستیم و مسئولیت ما در انجمن اسلامی مهم‎تر و پیچیده‎تر از قبل شده است چرا که وسعت پیام انقلاب اسلامی گسترده‎تر شده و البته دشمنان ما نیز نه‎تنها فعال‎تر شده‌اند بلکه دست به مطالعات عمیق‎تر نیز زده‎اند.
حجت‎الاسلام و المسلمین حاج علی‎اکبری اظهار داشت: واقعیت این است که دشمن در دشمنی خود نگاه به آینده دارد و ما نباید فریب سر و صدای امروز دشمنان را بخوریم آنها از اینکه امروز بتوانند به ما ضربه بزنند ناامید شده‎اند و لذا نگاه‎شان به آینده است و به دنبال مبارزۀ فرهنگی با محور نسل جوان هستند و این همان چیزی است که رهبر فرزانه انقلاب با عناوینی چون تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی و ناتوی فرهنگی سال‎هاست که نسبت به آن هشدار می‎دهند.
وی با بیان اینکه توجه کافی به این هشدارها نشده است، گفت: امروز نتیجۀ این تهاجم‏ها را در قالب افزایش آسیب‎های اجتماعی از قبیل رشد طلاق و .. می‎بینیم و باید همانطور که رهبر فرزانه انقلاب در دیدار اخیر خود با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کردند باید مواجهۀ حکیمانه با این تهاجم داشته باشیم. وی افزود: دشمن برای استحالۀ جامعۀ ما نگاه به آینده دارد و نگاه به آینده یعنی عملیات فرهنگی و این یعنی انجمن‎های اسلامی باید هزاران برابر قوی‎تر از قبل به میدان بیایند لذا کار شما خیلی مهم‎تر از کار نسل‎های قبلی انجمن اسلامی است.
 
حضور در میان دانش‎آموزان شهرستان «رودان» استان هرمزگان
پنج‎شنبۀ گذشته دانش‎آموزان شهرستان «رودان» استان هرمزگان میزبان نمایندۀ مقام معظم رهبری و اعضای قرارگاه استانی بودند. در این برنامه ابتدا امیدرضا جوانمرد، نمایندۀ استان در قرارگاه ملی به ارائۀ گزارش عملکرد خود پرداخت. سپس نمایندۀ دانش‌آموزان شهر میناب نیز گزارش عملکرد خود را ارائه داد.

در این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین محمد جواد حاج‎علی اکبری، نمایندۀ مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‎های اسلامی دانش‎آموزان وفای به پیمان و عهد را یکی از فرامین الهی که قرآن برای آن اهمیت زیادی قائل دانسته و گفت: یکی از اسماء خداوند«وافی» است. یعنی کسی که به عهد خود وفا می‎کند. خداوند اولیا خود را نیز به این ویژگی معرفی می‎کند و در وصف متقین به وفای به عهد نیز اشاره می‎کند. همچنین اگر کسی پیمان شکنی کند به شدت مورد توبیخ قرار می‎گیرد.
وی افزود: از همین جوانی تمرین کنید که تا پای جان بر سر عهد و پیمان خود(از یک قرار ملاقات ساده تا مراتب بالاتر) باشید. شما وقتی در انجمن اسلامی عضو می‎شوید. چیزهایی را بر عهده می‎گیرید و پیمان می‎بندید که مسئولیت‎هایی که بر عهده گرفته‎اید به خوبی انجام دهید و این پیمان شما ذیل پیمان عمومی‌‏تر برای عمل به وظایف دینی و انقلابی است .
نمایندۀ مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‎های اسلامی دانش‎آموزان گفت: اگر در جامعه وفا کم‎رنگ شود. آن جامعه پیشرفت نخواهد کرد و کارهای بزرگ روی زمین خواهد ماند. وی افزود: انجمن‎های اسلامی یکی از بهترین فرصت‎ها برای وفای به جبهۀ حق است. پس قرارهای خدایی، انقلابی، ولایی و دینی را در آغاز جوانی مهم بشمارید عنوان همکلاسی آسمانی در اتحادیه عبارت است از یاد کسانی که بر پای وعده و عهد خود ایستادند.
وی افزود: از اول تا آخرماه محرم و صفر هم کار ما سلام کردن به اهل وفا و لعن کردن عهدشکنان است چراکه یکی از بزرگترین گناهانی که در واقعۀ کربلا اتفاق افتاد پیمان شکنی بود در حالی که آنان عهد بسته و نامه‎های زیادی نوشته بودند.
حجت‌الاسلام والمسلمین حاج‎علی اکبری گفت: عزت، شکوه، سرافرازی و برکت، محصول وفا و ذلت، خواری، ضعف و نکبت محصول بی وفایی است. وی خطاب به اعضای انجمن اسلامی گفت: شما اکنون در مقطع خاصی زندگی می‎کنید نظام مقدس اسلامی که برخاسته از نهضت ابا عبدالله الحسین(ع) است راه خودش را باز کرده و به سمت مقاصد بزرگ حرکت می‌کند و می‏‌بیند که در هدف‌گذاری مقام معظم رهبری سخن از تمدن‎سازی است و ایشان در دیدار سال 86 با اعضای انجمن اسلامی بر این نکته تأکید کردند که جوانان و نوجوانان ما باید زیربار این مسئولیت بزرگ بروند.
وی بیان داشت: البته در اهداف میان مدت، یک هدف 50 ساله پیش‎روی ماست که جمهوری اسلامی باید بر قلۀ علمی جهان بنشیند تا تمدن‎سازی در آن افق کلان محقق شود و این باری است که شما باید به دوش بکشید ما در یک مقطع حساس یعنی پیک تاریخی قرار داریم و اگر بتوانیم در این شرایط ویژه در راه پیمان‎هایمان وفاداری کنیم و این مسیر را طی کنیم ادامه راه بسیار هموارتر خواهد شد.